Престижність професій

ІСПП НАПН України
м.Київ 04070
вул. Андріївська, 15
каб. 9
telephone icon(044) 425-24-08  
(приймальня)
П'ятниця, 08 листопада 2013 00:00

2013-11-07 Всеукраїнська науково-практична конференція «Професійне самоздійснення молоді в умовах упровадження в Україні національної рамки кваліфікацій»

  • розмір шрифту зменшити розмір шрифту зменшити розмір шрифту збільшити розмір шрифту збільшити розмір шрифту
  • Друк
Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

7 листопада 2013 р. Інститутом соціальної та політичної психології НАПН України було проведено Всеукраїнську науково-практичну конференцію "Професійне самоздійснення молоді в умовах упровадження в Україні національної рамки кваліфікацій". В конференції прийняли участь більше 30 осіб серед яких, наукові співробітники інститутів та інших громадських організацій, які займаються проблемою професійного самоздійснення молоді в умовах упровадження в Україні національної рамки кваліфікацій.

Презентація конференції була проведена в не звичай формі для науково-практичної конференції – лекції:"Рефлексія соціально-психологічних ресурсів удосконалення системи профорієнтації при впровадженні національної рамки кваліфікацій". В межах лекції були розглянуто дві проблематизації над якими розмірковували учасники конференції: 1) чи є можливості самоорганізації у очікуванні досконалості адміністративних рішень;  2) взаємодії лідерів думки і лідерів досягнень при впровадженні Національної рамки кваліфікацій. Представлено досвід світових та вітчизняних альтернатив формалізації вибору.

Обговорення зазначеної теми конференції відбулося  за двома напрямках круглих столів"Професійна орієнтація на різних рівнях освітньої системи і проблеми професійного самовизначення людини протягом життя" та "Психолого-педагогічні завдання соціальної та професійної орієнтації учнівської молоді в контексті європейської інтеграції".

Найдьоновим М. І.  (д. психол. н.) розглянуто питання удосконалення системи профорієнтації на основі соціально-психологічної складової професійного самоздійснення,  представлена авторська класифікація та компетентнісний підхід який передбачає  відповідь на виклики суперечності ринку освіти рамка кваліфікацій (компетенції і кваліфікації). В межах конференції науковцем були презентовані монографія "Психологія престижності професій" та навчальний посібник"Соціально-психологічні чинники престижності професій: підготовка молоді до активного самоздійснення на сучасному ринку праці".

Продовження обговорення було, розкрито у доповіді Суської О. О. (к. філол. н.) за темою "Професійне самовизначення та статус як  основа самореалізації особистості". Основний акцент в доповіді був зроблений на обговорення, співставлення, пошуку взаємозв’язку існування двох понять "престистижу" і "успіху". Ольгою Олександрівною було зосереджено увагу на тому, що сучасна психологія дуже мало приділяє увазі "професійному успіху", не дивлячись на поширене використання цього терміну у діалозі чи дискурсі.

Закатнов Д. О. Прокоментував деякі зміни відносно професійного законодавства в Україні, відносно професійної та академічної освіти. Звертаючи увагу також на відсутність, чи зникнення деяких професій з українського класифікатора, ставлячи в приклад досвіт інших країн Китаю, Росії, Білорусії. Підтримував думку, що необхідно ставити акцент на формуванні ролі професії, та навчати психологічній компетенції.

Коментуючи попередні виступи Побірченко Н. А. (д. психол. н.) охарактеризувала прийняття рішення в процесі вибору професії як сукупність вольових дій. Відповідно до цього, було зазначено,  що:"Успішною має бути людина, а престижною професія".

Продовження розкриття актуальності професійного самоздійснення молоді було розкрито у доповідях Петрунько О. В. (д.психол.н.), про розгляд перфекціонізму як чинник професійного самоздійснення.

Мерзляковою О. Л. (к. психол. н.) у своїй доповіді розкрила проблеми психодіагностичного супроводу професійного самовизначення особистості в дорослому віці. Особлива увага приділялась діагностиці усталених схем мислення людини, які сприяють або не сприяють суб’єктності її професійного вибору. Також учасникам конференції, було представлено авторську методику експрес-діагностики ключових настановлень мислення людини.

Доповнення до доповіді попередньої доповіді, Шевенко А. Л. було представлено психологічні особливості використання профорієнтаційних методів у професійному самовизначенні старшокласників.

Логічним завершенням конференції, став майстер-клас в межах попередньої проведеної лекції та представлено технологію тестування (опитування) за допомогою планшетів, ознайомлення з можливостями, які вона надає дослідникові – організатору та безпосереднім виконавцям –  та її перевагами у порівнянні з традиційними способами проведення подібного роду досліджень.

Технологія складається з двох підсистем: мобільного збору даних за допомогою планшетів та управління мережею інтерв’юерів через інтернет-ресурс (сайт). Завдяки цьому у дослідника є можливість швидко консолідувати дані з територіально віддалених місць та здійснювати багаторівневий контроль за дотриманням процедурних стандартів, що гарантує достовірність даних і надійність висновків, необхідні для прийняття особливо відповідальних рішень.

Застосування сучасних мультимедійних пристроїв у психологічному дослідженні робить можливим використання при тестуванні різних за формою стимулів: текстової інформації, графічних зображень, аудіо і відеопродукції та отримання як вербальних, так і невербальної відповідей. Можливість фіксації мікрорізниці в часі виконання простих завдань (відповідей), надана їх виконанням на планшетах, дозволяє дослідникові "зазирнути" у когнітивно-емоційну систему людини, яка лежить в основі її несвідомих уподобань, настанов, дійсного ставлення, яке часто приховується за соціально бажаними або свідомо відкоригованими словесними відповідями.

Учасники конференції мали змогу переконатися у перевагах представленої технології та її перспективності, ставши учасниками опитування на планшетах, спрямованого на вивчення  чинників професійного самовизначення та встановлення місця в цьому процесі фактору престижності професій. Всі зацікавлені у подальшій взаємодії конкретизували свої очікування від неї в анкеті, заповненням якої було завершено конференцію.

Результатом конференції було обговорено соціально-психологічні ресурси удосконалення системи профорієнтації при впровадженні національної рамки кваліфікацій в Україні. Конференція дала змогу обмінятися досвідом у галузі пошуку соціально-психологічних ресурсів та удосконаленні профорієнтації при впровадженні рамки кваліфікації, також за висновками обговорень складені рекомендації в межах теми конференції.

Читати 1994 разів Останнє редагування Вівторок, 25 листопада 2014 10:06
Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі

Ми знаємо, як використовувати свої ресурси для досягнення великих результатів ...

#fc3424 #5835a1 #1975f2 #2fc86b #fevec9 #133f10441 #100313115745